Koronavirüs salgınından tüm dünya gibi moda endüstrisi de ciddi bir biçimde etkilendi. Ortaya çıkan yeni durumla nasıl mücadele edileceği üzerine kafa yormak için Dries Van Noten liderliğinde toplanan bir grup tasarımcı ve perakendeci, Zoom üzerinden forum düzenledi. Dries Van Noten’a Lane Crawford‘dan Andrew Keith ve Altuzarra‘dan Shira Sue’nun da eşlik ettiği görüşmelerin sonunda modanın geleneksel takviminde ve indirim tarihlerinde değişikliklere gidilmesi gerekliliğini öngören bir açık mektup yayımlandı. Koleksiyonların mevsimlerle eş zamanlı olarak çıkması gerektiğini savunan online dilekçeyi imzalayan önemli perakendeciler arasında Beymen de yer alıyor.

Fotoğraf: GoRunway

Arzu edilen yeni düzende ara koleksiyonların önemi azalacak, ağustos-ocak ayları arasında çıkan Sonbahar/Kış koleksiyonları ile şubat-temmuz ayları arasında çıkan İlkbahar/Yaz koleksiyonları ise gerçek fiyatıyla satılacak. E-ticaretin gelişmesiyle beraber Amerika’yı etkisi altına alan indirim çılgınlığının tüm dünyayı sardığına dikkat çekilen forumda, sezon ortası indirimlerinden ve indirim için özel olarak belirlenen günlerden uzak durulmasının gerekliliği de belirtildi. Müşterinin aldığı bir ürünün haftalar sonra büyük indirimlere girmesinin hem müşteri hem de tasarımcıya saygısızlık olduğunun vurgulandığı açık mektubun imzacıları, kapanan fabrikalar sebebiyle geciken 2020 Sonbahar/Kış koleksiyonlarının yeni düzene göre çıkmasını istiyor.

Kriz zamanında rakip değil, iş ortakları gibi hareket edilmesi gerekliliğiyle düzenlenen açık mektup, salgının sebep olduğu gecikmelerin çok daha sağlıklı bir düzen için bir yenilenme fırsatı sunduğu inancını temel alıyor. İmzacılar arasında Marina Serre gibi önemli tasarımcılardan Mytheresa ve Nordstorm gibi perakendecilere çok çeşitli alanlardan isimler var. Önemli lüks marka gruplarının eksikliğinin hissedildiğinin farkında olduğunu belirten Van Noten, bu açık mektubun bir son değil başlangıç olduğunu söyledi. İmzacılar, yapılan yeni düzenlemeler sonunda Black Friday ve Cyber Monday gibi satışı arttıran ancak karlılığı ve marka değerini düşüren indirim günlerinden kaçınılması konusunda ciddi bir birliktelik yakalanırsa fiyat düzenlemelerinin devlet tarafından konulan kurallarla sağlamlaştırılacağına da inanıyor.