Eylül ayının gelmesiyle birlikte artık sonbahara giriş yapmış bulunuyoruz. Havalar tam soğumamış olsa da kışın habercisi olan rüzgar geldi. Hal böyle olunca da hırka, kazak gibi bizi koruyacak kıyafetler de hayatımıza girmeye başladı. Hem sezona hem de pahaya uyumlu olan alışveriş tüyoları burada…

Mevsimi geldi, artık hırkalı kıyafetlere geçme zamanı. Birkaç ay sonra da kabandı, bottu derken iyice kıyafetlere gömüleceğiz. Tabii bu alışverişi yaparken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var. Kıyafete yüklü miktarda para vermek yerine uyguna alışveriş yapabilirsiniz.

İlk olarak yapmanız gereken elinizdekileri değerlendirmek. Yazlık kıyafetlerinizi sonbaharda nasıl kullanabilirsiniz?

Kat kat giyinmek hem moda hem de sonbaharın kurtarıcısı. Yazlık tişörtlerinizi, elbiselerinizi, gömleklerinizi, hırkalar, uzun çoraplar, ceketlerle birlikte kullanmaya bakın.

Yenilerini almadan önce, bir önceki yıldan aldığınız her şeyi ortaya koyun.

Eminiz ki birçoğu hala giyilebilecek vaziyette ve siz onları alırken de çok beğenmiştiniz. Vitrinlerde baş gösteren yeni koleksiyonların büyüsüne kapılmadan önce, elinizdekileri değerlendirin.

Yeni bir şeylere gerçekten İHTİYAÇ duyuyorsanız, önce siteleri takip edin. Bilindiği üzere artık internet üzerinden alışveriş yapmak oldukça kolay. İnternet siteleri ürünlerinin satılabilmesi için dönem dönem ürünleri daha uygun fiyatlı hale getiriliyor. Hatta öyle oluyor ki, kimi zaman markadan daha ucuz kıyafet satabiliyorlar. Eğer online alışveriş seviyorsanız sitelerin bildirimlerini açarak indirimleri yakından takip edebilirsiniz.

Kış Alışverişini Kışa Bırakmayın

Yazın hatta sonbaharda bile kışlık kıyafet alışverişi yapmak akıllara gelmiyor. Kış geldiği zaman ise telaşla alışveriş yapmaya gidiyoruz. Fakat bunu yaparken tüketim toplumunda olduğunu unutuyoruz. Çünkü biz ihtiyacımız olduğu dönemde alışveriş yaptığımız zaman daha fazla para harcıyoruz. Etrafınızda hiç kışın yazlık alışveriş yapan, yazın da kışlık kıyafet alan birilerini görmediniz mi? İşte onlar sizden fazla kar elde ediyorlar. Örneğin bir kaban yazın 100 TL’ye satılırken kışın aynı ürünü 300 TL’ye almanız mümkün. Sakın ‘modası geçerse…’ gibi söylemlere takılmayın. Kabanın da botun da modası asla geçmez.

Kendi Ürünlerinizi Satın

Evde illa ki kullanmadığınız kıyafetler vardır. Artık ikinci el kıyafet de satmak mümkün. Üye olun bir internet sitesine ve orada satmaya başlayın. Hem oradaki kıyafetlerde diğer yerlere göre daha uygun oluyor. Hem siz para kazanmış oluyorsunuz hem de daha uyguna kıyafet alma şansı yakalıyorsunuz. İlla ki ürünlerinizi satmaya gerek yok. Eğer eskimediyse yeni ürün almayı tercih etmeyin.

Dolaşmadan Ürün Almayın

AVM’lerde, sitelerde dolaşmak size sıkıcı geliyor olabilir. Gördüğünüzü hemen almak istiyor olabilirsiniz fakat siz artık tasarrufu bir hayat biçimi olarak belirlediniz. Onun için hangi ürün nerede ne kadara satılıyor sorusuna yanıt vermeniz gerekiyor. Aynı ürünün bazen farklı mağazalarda fiyatları değişiyor. Bunun için piyasa araştırması  yapmanız şart.

Bir Sonraki Mevsimin Kış Olduğunu Unutmayın

Hazır sonbahar alışverişi yaparken hem tasarruf etmek hem de kıyafet seçeneklerinizi bollaştırmak için kışı da düşünerek alışveriş yapın. Özellikle sonbaharın ikinci yarısında alacağınız kıyafetleri daha kalın ve soğuğa dayanıklı olanlardan tercih edin.